عکاسی لنداسکیپ را می‌توان به عنوان یکی از پرطرفدارترین ژانرهای عکاسی معرفی کرد که بعد از عکاسی پرتره، توانسته دومین رتبه را به خودش اختصاص دهد. عکاسی لنداسکیپ معمولا برای عکاسی از طبیعت و فضای باز مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در واقع همین زیبایی طبیعت، باعث افزایش محبوبیت این ژانر عکاسی شده.

در ادامه این مقاله از سایت لنزو، قصد داریم اطلاعات بیشتری را درباره این ژانر عکاسی در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم اطلاعات کمی در حوزه ژانر لنداسکیپ دارید، این مقاله را تا آخر مطالعه کنید.

تعریف عکاسی لنداسکیپ

تعریف عکاسی لنداسکیپ

در اولین قدم، بهتر است که اطلاعات کلی را از عکاسی لنداسکیپ داشته باشیم و سپس به سراغ موارد دیگر به مانند تجهیزات مورد نیاز برای این ژانر بپردازیم. بگذارید این ژانر عکاسی را به صورت خیلی خلاصه برای شما توضیح دهیم:

ژانر لنداسکیپ از مناظر زیبا و دل انگیز گرفته می‌شود که معمولا هم مربوط به عکس‌های چشم نواز از روستاها یا مناظر کوهستانی، جنگل و … است. ژانر لنداسکیپ می‌تواند یک منظره‌ای فوق العاده را به بینندگان نشان دهد و اگر تمامی نکات لازم را زمان عکسبرداری لنداسکیپ رعایت شود، قطعا تمامی زیبایی‌های واقعی را می‌توان به عکس منتقل کرد.

البته افراد زیادی هستند که ژانر لنداسکیپ را با ژانر طبیعت اشتباه می‌گیرند. در واقع باید بدانید که عکاسی طبیعت یک ژانر کاملا جداگانه است که دارای قوانین و محدودیت‌های خاص خودش می‌باشد که قابل مقایسه به ژانر عکاسی لنداسکیپ نیست.

مطالعه بیشتر : جهت سفارش آتلیه عکاسی فضای باز کلیک کنید.

بگذارید کمی درباره تفاوت‌های میان ژانر طبیعت و ژانر لنداسکیپ به شما بگویم تا بهتر متوجه تفاوت میان این دو ژانر شوید. در ژانر طبیعت، عکاس اصلا اجازه حضور انسان در تصاویر را ندارد و فقط باید اقدام به عکاسی از عناصر طبیعی کند. ولی این محدودیت در ژانر لنداسکیپ وجود ندارد و هر زمانی که حس کند که حضور انسان باعث زیباتر شدن تصویر می‌شود، عکاس اجازه دارد تا از حضور انسان نیز استفاده کند.

البته این تفاوت‌ها فقط محدود به همین یک مورد نمی‌شود و تفاوت‌های بسیار زیاد دیگری هم در بین این دو ژانر وجود دارد.

 

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی لنداسکیپ

قطعا عکسبرداری در هر ژانری، نیازمند به تجهیزات مورد نیاز در همان حوزه است که حوزه عکاسی لنداسکیپ هم از این قائله مستثنی نیست. قبل از هر چیزی بهتر است که شما را با مهم‌ترین تجهیزات در هر حوزه‌ای آشنا کنم و آن هم چیزی نیست جز علاقه!

علاقه مهم‌ترین تجهیزات در هر ژانر عکاسی به شمار می‌رود. یادتان باشد که عکاسی به عنوان یک اثر هنری است و شما زمانی می‌توانید بهترین اثر هنری را خلق کنید که به آن علاقه داشته باشید.

در ادامه، برخی از مهم‌ترین تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی لنداسکیپ را به شما معرفی می‌کنیم:

 

1. لنزهای واید

لنز واید را می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین تجهیزات در زمان عکاسی در ژانر لنداسکیپ اسم برد. چرا؟ چون لنزهای واید دارای پرسپکتیوهای کشیده و تیزی هستند که نمونه آن را نمی‌توانید در هیچ لنز دیگری پیدا کنید.

همچنین لنزهای واید دارای دید وسیع‌تری نسبت به لنزهای دیگر هستند که همین موضوع می‌تواند باعث افزایش زیبایی در تصاویر گرفته شده شود.

 

2. سه پایه عکاسی

سه پایه می‌تواند یک کمک برای عکاس در زمان خلق تصاویر لند اسکیپ باشد. البته انواع مختلفی از سه پایه عکاسی وجود دارد که هر چه کیفیت آن بهتر باشد، قطعا تاثیر مستقیمی هم بر روی کیفیت تصاویر لنداسکیپ می‌گذارد.

از مهم‌ترین مزایا سه پایه می‌توان به حذف لرزش دست عکاس اشاره کرد.

جهت انجام خدمات عکاسی می توانید کلیک کنید.

3. فیلترهای مناسب برای ژانر لنداسکیپ

فیلترهای مناسب برای ژانر لنداسکیپ

فیلترهای مناسب در هر ژانر عکاسی، می‌تواند تاثیرات فوق العاده‌ای را بر روی کیفیت تصاویر به ثبت شده داشته باشد که حوزه عکاسی لنداسکیپ هم از این قائله مستثنی نیست. برای مثال می‌توان به فیلتر پلاریزه اشاره کرد.

وجود این فیلترها می‌تواند انعکاس‌های مزاحمی که بر روی تصاویر به وجود می‌آید را تا حد زیادی از بین ببرد. از دیگر ویژگی‌های این فیلتر می‌توان به تیره کردن آسمان اشاره کرد.

در کنار فیلتر پلاریزه، می‌توان از فیلتر ان دی هم به عنوان یک فیلتر کارآمد در این زمینه اشاره کرد. این فیلتر می‌تواند باعث جلوگیری از ورود نورهای اضافی در دوربین شود. اگر اطلاعاتی را در زمینه عکاسی لنداسکیپ داشته باشید، قطعا می‌دانید که وجود نورهای زیاد می‌تواند تاثیرات منفی را در کیفیت تصاویر لنداسکیپ داشته باشد.

 

4. لوازم جانبی

از مهم‌ترین لوازم جانبی که بهتر است در زمان عکاسی لنداسکیپ از آن استفاده کنید، می‌توان به باطری اشاره کرد. پیشنهاد می‌شود که حتما حداقل یک باطری زاپاس را همراه خودتان داشته باشید. چون هوای سرد می‌تواند باعث کاهش عمر باطری شود.

همچنین یک کاور هم داشته باشید و اگر مسیر شما برای عکاسی در سمت رودخانه است، حتما کاور ضد آب تهیه کنید.

 

رأی بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *