طبیعت دارای المان های بسیار زیادی است که می توانید در آن عکس های بی نظیری را ثبت کنید. عکاسی در طبیعت در هر فصلی با فصل دیگر تفاوت دارد و برای این که در هر فصلی عکس هایی زیبا و باکیفیت را بتوانید ثبت کنید باید از اصول آن آگاه شوید. چنانچه قصد عکاسی در فضای باز را دارید میتوانید از عکاسان حرفه ای و با تجربه آتلیه لنزو در این زمینه کمک بگیرید.

در طبیعت چگونه عکس بگیریم؟

اصول عکاسی در طبیعت بسیار گسترده بوده و باید آن را ملاک کار خود قرار دهید تا عکس هایی متفاوت از دیگران را به ثبت برسانید. در این مقاله قصد داریم شما را با تکنیک عکاسی در فضای باز و طبیعت آشنا کنیم تا شما نیز بتوانید مانند حرفه ای ها عکاسی کنید.

اصول عکاسی در فضای باز

به تصاویر خود عمق دهید

یکی از دلایلی که اغلب افراد تمایل دارند که در طبیعت عکاسی کنند این است که فضای طبیعت را در عکس های خود داشته باشد. فضای طبیعی برعکس محیط آتلیه عکاسی می باشد که محیطی بسته و دارای دکور های مختلف می باشد.

بسته بودن دیافراگم و باعث می شود که تمامی عناصر موجود در پس زمینه عکس تار شوند و تنها سوژه داخل کادر باشد ولی در صورتی که دیافراگم شما باز باشد، تمامی جزئیات موجود در پس زمینه در عکس ثبت می شود. عمق دادن به تصاویر عکس ها را واقعی تر جلوه می دهد و عکس ها را سه بعدی می کند.

از ویژگی فریز کردن استفاده کنید

شاید شما هم عکس هایی از آبشار و یا رودخانه ای را تماشا کرده باشید که حرکت آب به صورتی جذاب در عکس دیده می شود که این ویژگی در واقع همان فریز کردن عکس می باشد. با استفاده از از افزایش زمان نوردهی می توانید کشیدگی موجود در تصاویر خود را کم و یا زیاد نمایید. یکی از مزیت های عکاسی در فضای باز استفاده از عناصر طبیعی موجود است که به عکس ها جذابیت و شادی خاصی میدهد.

استفاده از انعکاس را فراموش نکنید

منعکس شدن عکس در آب عکس های شما را فوق العاده جذاب می کند. شما می توانید از آب به عنوان آیینه استفاده کنید و با تغییر دادن زاویه خود تصویر سوژه خود را درون آب قرار داده و به صورت بی نظیری عکس های خود را زیبا کنید. در واقع نه تنها عکس شما در آب می افتد بلکه تمامی عناصر موجود در فضا و حتی تصویر آسمان نیز در عکس شما مشخص می شود.

استفاده از انعکاس را فراموش نکنید

از خطوط راهنما استفاده کنید

یکی از قوانینی که برای اصول و تکنیک عکاسی در طبیعت باید رعایت کنید، استفاده از خطوط راهنما می باشد. در واقع خطوط راهنما تصویر شما را به سه قسمت تقسیم می کند که به آن خطوط طلایی و به نقاط تلاقی این خطوط به یکدیگر نقاط طلایی می گویند. برای این که عکس های جذاب تری داشته باشید باید سوژه را بر روی این نقاط قرار دهید.

از نور طبیعی استفاده کنید

نور طبیعی یکی از بهترین نورهایی است که می توانید با استفاده از آن بی نظیرترین عکس ها را ثبت کنید. نورهای موجود در طبیعت به دو دسته نور نرم و نور سخت دسته بندی می شود. قرار دادن نور بر روی چهره می تواند رنگ چشم ها را روشن تر کرده و جلوه بسیار زیبایی را به آن دهد.

ژست عکاسی منظره

تناسبات را رعایت کنید

تناسبات در عکس باید به گونه ای باشد که چشم بتواند به صورت آزادانه در کل تصویر در گردش باشد. به عنوان مثال در صورتی که شما در یک سمت تصویر درخت دارید باید سوژه خود را در سمت دیگر قرار دهید تا تعادل برقرار شود. شاید این کار در ابتدا سخت به نظر برسد ولی با کمی تمرین می توانید به راحتی به عکس های جالبی دست پیدا کنید.

تناسبات را رعایت کنید

از آسمان کمک بگیرید

می توانید با قرار دادن تصویر آسمان در عکس های خود نمای جذابی را به آن ها ببخشید. آبی رنگ آسمان با هر رنگی هماهنگ است به همین دلیل می توانید در ترکیب بندی تصاویر خود آسمان را نیز در نظر بگیرید تا عکس هایی جذاب را در تصاویر خود مشاهده کنید. چاپ عکس روی تخته شاسی که منظره طبیعی از خود و نزدیکان و آشنایانمان گرفته شده و بر روی دیوار نصب کرده ایم بسیار زیبا و لذت بخش است .

از آسمان کمک بگیرید

دوربین خود را تنظیم کنید

همان طور که می دانید نورپردازی دارای سه المان ایزو، شاتر و دیافراگم است که رعایت این سه اصول برای داشتن عکس هایی جذاب بسیار الزامی می باشد. در طبیعت برای این که فضای پس زمینه جزئیات بیشتری داشته باشد، باید شاتر خود را باز کنید و یا با استفاده از شاتر حرکت را در تصاویر نشان دهید. آشنایی با تجهیزات نورپردازی عکاسی در این زمینه بسیار به شما کمک میکند.

رأی بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *