نام عکاسی پرتره را بارها و بارها از زبان عکاسان شنیده اید، اما شاید کمتر کسی با معنی و مفهوم آن به طور کامل آشنایی داشته باشد. همچنین ممکن است سوالات بسیار زیادی در رابطه با این شاخه عکاسی داشته باشید. ما در اینجا هستیم تا به این سوالات پاسخ دهیم و شما را به طور کامل با این شاخه عکاسی پرکاربرد آشنا کنیم.

عکاسی پرتره چیست؟

در این مطلب ابتدا یک آشنایی و تعریف از این شاخه عکاسی برایتان ارائه می دهیم و سپس به شما می گوییم که برای تهیه یک عکس پرتره خوب چه نکاتی را باید رعایت کنید. با ما همراه باشید.

عکاسی پرتره چیست؟

کلمه پرتره به چه معناست؟

پرتره به نقاشی یا عکسی می گویند که از صورت یک شخص تهیه شود و هدف از این کار به نمایش کشیدن شخصیت فرد می باشد، معنی لغوی پرتره ( نقاشی، مجسمه و پیکره ) می باشد.

آشنایی با سبک پرتره

یکی از شاخه های رشته عکاسی می باشد، که هدفش به تصویر کشیدن چهره انسان است. برای تهیه این نوع عکس نیاز به خلاقیت بسیار بالایی می باشد. این نوع عکس از معروف ترین شاخه های رشته عکاسی می باشد و همه عکاس ها از مبتدی تا پیشرفته آن را تجربه کرده اند.

برای گرفتن یک عکس پرتره باید از تکنیک های مختلف عکاسی استفاده کرد. این نوع از عکس به این صورت تهیه می شود که تصویر از فردی که به دوربین نگاه می کند گرفته می شود.

تاریخچه عکس پرتره

ریشه این سبک از عکاسی به اواسط قرن دوازده شمسی بر می گردد. در آن زمان برای تهیه عکس از صفحه نقره ای حساس به ید و بخار جیوه استفاده می کردند، با پیشرفت عکاسی، عکس از صورت افراد به این صورت گرفته می شد که افراد را بر روی یک صندلی می نشاندند و با نوری که از پنجره بر صورت فرد می تابید عکس پرتره تهیه می کردند.

کمی بعد از آن با پیشرفت تجهیزات عکاسی توانستند عکس پرتره را خارج از محیط استودیویی و در محیط بیرون نیز تهیه کنند.

انواع عکاسی پرتره

سبک عکاسی پرتره دارای انواع مختلفی می باشند، که در این جا به معرفی جزئی آن ها می پردازیم :

پرتره تمام قد

کادری که برای تهیه این عکس در نظر گرفته می شود به صورت مستطیل عمودی می باشد.

پرتره هنری

این نوع پرتره تخصصی می باشد و اغلب مورد توجه اهالی سینما می باشد.

چگونه عکس پرتره بگیریم؟

پرتره پرسنلی

این عکس در ادارات مختلف به منظور شناسایی افراد تهیه می شود.توجه داشته باشید به ثبت رساندن این نوع عکاسی فرآیندی بسیار سخت و حرفه ایی می باشد به همین خاطر شما می توانید برای این که بخواهید تصاویر پرسنلی زیبایی را به ثبت برسانید می توانید از آموزش های آتلیه عکاسی پرسنلی استفاده ی لازم را ببرید.

پرتره تبلیغاتی

برای هدف های تجاری و تبلیغاتی تهیه می شود.گاهی اوقات برای شما نیز پیش آمده است که می خواهید تبلیغات برندی را انجام دهید به همین خاطر پیشنهاد می شود از پست های آتلیه عکاسی صنعتی استفاده های لازم را ببرید.

پرتره سیاسی

از این نوع پرتره برای به نمایش کشیدن نمادهای ملی استفاده می شود.به عنوان نمونه افراد برای این که بخواهند تصویر پرچم ملی مان را به تصویر بکشند ، از این نوع قابلیت عکاسی استفاده می کنند.

پرتره خانوادگی

این پرتره ها در جمع های خانوادگی استفاده می شود.

نکاتی که در تهیه عکس پرتره باید رعایت کرد

  • از رنگ های مناسب و نور مناسب استفاده کنید.
  • باید بتوانید حسی که در چهره فرد نمایان می شود را با عکس به تصویر بکشید.
  • از چینش وسایل اطراف قافل نشوید.
  • طوری عکس را تهیه کنید که بتوانید تمامی تغییراتی که بر روی چهره فرد ایجاد می شود را ثبت کنید.
  • زاویه مناسب دوربین با صورت شخص بسیار مهم است.

از توجه شما عزیزان کمال تشکر را داریم، در این مطلب سعی کردیم تا هر آنچه که در مورد آشنایی با این نوع عکاسی نیاز بود در اختیارتان قرار دهیم.

بهترین آتلیه عکاسی ، لنزو این امکان را به شما می دهد که تصاویر با کیفیت و حرفه ایی را به ثبت برسانید.

رأی بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *