مقدمه :

قطعا افرادی که در عکاسی صنعتی از شیشه فعالیت داشته اند از سختی ها و چالش های این نوع از عکاسی آگاه هستند.

ظروف شیشه ای به دلیل داشتن سطح بازتاب دهنده و شفافی که دارا می باشند، همواره از سوژه های چالش برانگیز عکاسی به شمار می آیند.

قطعا شما نمونه های مختلف عکاسی صنعتی از شیشه را مشاهده کرده اید که در استودیوها و با انجام روش های خاصی انجام شده است و نیازمند داشتن تجربه و دانش در این حوزه می باشد.

البته باید به این نکته اشاره کرد اجسام بلوری نسب به شیشه شفاف تر می باشند و بازتاب و انعکاس نور بیشتری نیز دارند.

یکی از مهمترین تکنیک ها در عکاسی از شیشه و بلور انجام عکسبرداری به صورت بک لایت است، بدین صورت است که انعکاس کمتر می شود و شکل بلور یا شیشه با شکست ها و انحنا هایی که دارد به خوبی در تصویر نمایش داده می شود.

در این مقاله از {استودیو لنزو} قصد داریم به اقدامات و مواردی که هنگام عکاسی صنعتی از شیشه باید به آن ها عمل کنید اشاره کنیم؛ دانستن این مطالب می تواند شما را تا حدود زیادی در این شاخه از عکاسی موفق ظاهر کند؛ امیدواریم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

رمز و رازهای عکاسی صنعتی از شیشه و بلور

در رابطه با سختی ها و چالش هایی که این شاخه از عکاسی دارا می باشد توضیح داده شد اما باید به این نکته اشاره کرد که با توجه به موارد و نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره می شود، می توان به راحتی عکاسی از اشیا شیشه و بلوری را انجام داد.

  • تمیز کردن شیشه و بلور قبل از عکاسی به بهترین روش

ابتدایی ترین و مهم ترین گام در عکاسی صنعتی از شیشه، تمیز کردن این اجسام می باشد.

شما باید شیشه و یا بلور را قبل از عکاسی، به خوبی از هر آلودگی پاک کنید. چرا که کوچکترین گرد و خاک و یا ذرات غبار روی آن نیز در عکس دیده خواهد شد.

حال سوال مهم این است که با چه وسیله و روشی می توان شیشه و بلور را به بهترین شکل تمیز کرد؟

معمولا از دستمال کاغذی و شیشه شور به عنوان بهترین وسیله ها برای تمیز کردن اجسام شیشه ای و بلور یاد می شود.

این موارد بهترین گزینه برای پاک کردن لکه و اثر انگشت از روی این اجسام شیشه ای می باشند.

  • ایجاد بک لایت با استفاده از آسان ترین روش!

روش های مختلف و گوناگونی به منظور ایجاد بک لایت وجود دارد؛ اما برخی از آن ها نیازمند داشتن تجهیزات خاصی نمی باشد.

در واقع شما می توانید با تکنیک های ساده نیز بک لایت را ایجاد کنید.

می توان از یک پلاستیک یا یک ورق کاغذ سفید استفاده کرد و آن را با دو اسپید لایت، نورپردازی کنید. در این حالت، سوژه عکاسی هم از سمت اسپید لایت‌ها نور دریافت می‌کند، و هم بازتاب نور پس زمینه را دریافت خواهد کرد.

استفاده از سافت باکس نیز به عنوان بک لایت اجسام شیشه ای مرسوم می باشد.

  • استفاده از رنگ ها با تعداد کم

اگر قصد عکاسی از شیشه و بلور را دارید و قصد دارید این اجسام را در مقابل یک پس زمینه رنگی یا در کنار اشیای دیگر قرار دهید، پیشنهاد می شود که تعداد رنگ های قابل رویت را کاهش دهید.

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که چرا باید تعداد رنگ ها را کاهش داد؟

باید گفت که به محض اضافه شدن رنگ های دیگر به محیط، بازتاب این رنگ ها ممکن است در شیشه خواهد داشت و ممکن است سوژه اصلی را تحت الشعاع قرار دهد.

البته برخی افراد بر این باورند که باید متفاوت باشند و به همین منظور از رنگ های مختلف در پس زمینه و محیط استفاده می کنند.

شما می توانید استفاده از رنگ های مختلف در نمونه عکاسی های صنعتی از شیشه و بلور را مشاهده کنید که از رنگ های شاد و مختلف در پس زمینه یا محیط عکاسی استفاده کرده اند که اتفاقا ایده های جالبی نیز بوده اند.

  • بهترین تنظیم دیافراگم در عکاسی صنعتی از شیشه

در صورت امکان دیافراگم خود را تا اعداد f / 16 یا f / 20 ببندید. به عنوان یک قاعده کلی، این ترفند یک تصویر واضح تری ایجاد می‌کند و تاری را در تصویر کاهش می‌دهد.

  • ریختن مایعات داخل ظروف شیشه ای

ریختن انواع مایعات از جمله آب در ظروف شیشه ای و بلور می تواند  موجب از بین رفتن نور زیاد و شکل دادن به ظروف شیشه ای شود.

  • استفاده از دو منبع نور در عکاسی از شیشه 

تصاویر با تنها یک نور تابیده شده از پشت به نظر صاف و ساده و مینیمالیست به نظر می رسند، اما ممکن است فاقد عمق کافی باشند، خصوصا اگر داخل کادر تصویر یک شئ غیر شفاف هم وجود داشته باشد؛ در این صورت، نیاز است که از یک منبع نور دیگر در کنار سوژه اصلی استفاده شود.

این منبع نورها می تواند شامل سافت باکس باریک با یک فلاش اسپیدلایت شود یا حتی می توان از رفلکتور نیز به این منظور استفاده کرد.

  • پویا کردن عکس و افزودن حرکت های دراماتیک به عکس

ممکن است که در برخی موارد عکاسی از شیشه و بلور انجام شده باشد اما شاید این حس را داشته باشید که این عکس کمی کسل کننده به نظر می آید و نیاز به پویایی بیشتری دارد.

ریختن آب، استفاده از حباب و پاشیدن مایعات‌ روی شیشه‌های شفاف از مواردی می باشد که به منظور پویا کردن عکس های شیشه و بلور یک پیشنهاد عالی به شمار می آیند که شما می توانید با عکاسی صنعتی با موبایل نیز کار و انجام دهید.

 

رأی بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *