عکاسی صنعتی از طلا و جواهرات یکی از پرطرفدارترین و کاربردی ترین شاخه های عکاسی صنعتی به شمار می آید.

این سبک عکاسی ممکن است که گاهی سخت و گاهی آسان به چشم بیاید، اما باید گفت در واقع این شما هستید که می توانید سطح سختی عکاسی صنعتی از طلا را مشخص و تعیین کنید.

عکاسی از جواهرات به علت کوچک بودن ابعادشان، نیازمند فوکوس وترکیب‌بندی دقیقی می‌باشند و از سوی دیگر، سطح براق جواهر کار نورپردازی را کمی دشوار می‌کند.

در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید به بهترین شکل ممکن عکاسی صنعتی از طلا و جواهرات را انجام دهید بدون اینکه هیچ گونه مشکلی به وجود بیاید.

تجهیزات مهم در عکاسی صنعتی از طلا

شما با رعایت نکاتی که در ادامه به آن ها در رابطه با عکاسی صنعتی از طلا اشاره می شود، در حوزه خود بهترین باشید و عکاسی از طلا را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

1-تجهیزات مناسب برای عکاسی

یکی از مهمترین فاکتورها و معیارها در ثبت عکس های مختلف در شاخه های مختلف عکاسی، تجهیزات مناسب برای عکاسی می باشد.

البته برای گرفتن یک عکس خوب نیاز به تجهیزات پیچیده و پیشرفته ندارید و می توانید برای مثال از نور پنجره و رفلکتور کوچک برای شروع کار خود استفاده کنید.

اما شما برای اینکه بتوانید عکس های خوبی را ثبت کنید و بازخورد نیز داشته باشد بهتر است که از دوربین ها و تجهیزات نورپردازی خوب استفاده کنید؛ زیرا طلا و جواهرات کالاها و محصولات با ارزشی هستند و شما باید این محصول را با تمام جزئیات و ویژگی ها به کاربران و مشتریان خود نشان دهید. شما میتوانید از یک استودیو عکاسی حرفه ای برای انجام کار خود استفاده کنید.

معمولا کسانی که عکاسی صنعتی از طلا را انجام می دهند به دنبال اشیا و اجسامی هستند که بتوان آن ها را با طلا تطابق داد.

به دنبال اشیایی باشید که می توان در کنار طلا و جواهرات و یا به عنوان پس زمینه از آن استفاده کرد.

از قطعه‌ای سرامیک، سنگ و یا تکه‌های چوب می تواند انتخاب مناسبی باشد. ولی در عین حال برای به چشم آمدن جواهرات در تصویر، سعی کنید از استفاده بیش از حد اشیاء در کنار آن پرهیز کنید.

2-دوربین مناسب برای عکاسی از طلا

یکی از بهترین و مناسب ترین دوربین ها برای عکاسی صنعتی از طلا، دوربین کامپکت است.

این دوربین ها با توجه به سنسورهای کوچکی که دارند در عکاسی ماکرو عملکرد بسیار قابل قبولی دارند.

3-نورپردازی مناسب

مهم ترین قسمت در عکاسی صنعتی از طلا، مبحث نور است. سایه‌های تیره ( مثل سایه‌ای که توسط فلاش دوربین  تولید می‌شوند) می‌توانند به راحتی ظرافت جواهرات را از بین ببرند و با ایجاد کنتراست بالا از زیبایی تصویر نهایی بکاهند. به همین دلیل این موضوع اهمیت ویژه‌ای دارد که هنگام نوردهی به تصویر، از همه جهات نورپردازی شود.

استفاده از خیمه نور یکی از روش هایی است که شما می توانید با استفاده از آن عکس های خوبی را ثبت کنید.

جواهرات را در فضای مناسبی از خیمه قرار دهید و از بیرون با نور ملایمی روشنایی لازم را ایجاد کنید.
این موارد از پایه هایی می باشند که شما برای عکاسی صنعتی در هر شاخه ای به آن احتیاج دارید اما در ادامه این مقاله قصد داریم نکات مهم عکاسی صنعتی از طلا را به شما معرفی کنیم و اطلاعات بیشتری در این رابطه در اختیار شما قرار دهیم.

نکات مهم در عکاسی صنعتی از طلا

عکاسی از طلا و جواهر

کسانی که قصد دارند عکاسی صنعتی از طلا را انجام دهند با رعایت نکات و موارد زیر می توانند این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

1-تمیز کردن طلا و جواهرات

اولین گام عکاسی صنعتی از طلا این است که مطمئن شوید که قطعه ای که قصد دارید از آن عکسبرداری کنید پاکیزه و کاملا تمیز است.

برخی لک ها و کثیفی ها ممکن است که به چشم شما نیایند اما زمانی که توسط یک دوربین دیجیتال و پیشرفته از آن عکسبرداری شود، ممکن است که این لک ها و کثیفی ها در عکس مشاهده شوند و ممکن است که عکس را خراب کند.

اگر قطعه ای که قصد تصویربرداری از آن را دارید نیاز به تمیزکاری اساسی ندارد، تنها کافی است که قبل از عکسبرداری با استفاده از یک دستمال میکروفایبر مرطوب گرد و خاک و لک ها را تمیز کنید.

2-استفاده از لنز ماکرو

عکاسی از طلا و جواهر

مهم‌ترین چیزی که از بین تجهیزات عکاسی برای عکاسی طلا و جواهر به آن نیاز دارید، یک لنز ماکرو است. هنگامی که با یک دوربین DSLR عکس می‌گیرید، یک لنز ماکرو به شما این امکان را می‌دهد که زیباترین عکس‌ها را در اندازه‌ای بزرگ‌تر از اندازه‌ی واقعی، از سوژه بگیرید. به همین دلیل، لنزهای ماکرو نسبتاً گران هستند.

یکی از نکاتی که هنگام خرید یک لنز ماکرو باید در نظر بگیرید این است که داشتن دو لنز ماکرو ممکن است مفید باشد. یک لنز با فاصله‌ی کانونی کوتاه که به شما اجازه می‌دهید از فاصله‌ی بسیار کمتری از سوژه عکس بگیرید و بتوانید جزئیات ریز جواهرات بزرگ‌تر را با کمک آن در عکس برجسته کنید و لنز دیگری با فاصله‌ی کانونی بلندتر که بتوانید از فاصله‌ی دورتری از سوژه عکس بگیرید.

3-حفظ سادگی در عکاسی از طلا

تحقیقات نشان داده است که بهترین روش برای نشان دادن شکوه و زیبایی یک قطعه جواهر، این است که طلا و جواهرات به صورت تکی در عکس بدرخشند.

این نکته به خصوص برای جواهراتی صادق است که رنگ‌های فراوان و طراحی پیچیده دارند. به جای این‌که عکس را با جواهرات دیگر پیچیده کنید و پس‌زمینه‌ای داشته باشید که ممکن است باعث پرت شدن حواس مخاطب شود، شاید بهتر باشد قطعه‌ی جواهر را در چینشی مینیمالیست قرار دهید.

4-انتخاب زاویه مناسب

انتخاب زاویه دید یکی از مهارت های کلیدی و اساسی در تمام رشته های عکاسی و به خصوص عکاسی زیورآلات است. انتخاب زاویه دید ( ارتفاع دوربین و زاویه دیدن محصول ) یکی از اثرگذارترین مسائلی است که منجر به خلق تصویری متمایز، جذاب و چشم نواز خواهد شد که در نهایت موجب ترغیب مخاطب برای خرید می گردد.

رأی بدهید