هیچ عکاسی نیست که با گلدن تایم عکاسی آشنا نباشد و اگر شما به عنوان یک عکاس با ساعت طلایی عکاسی آشنا نیستید، باید به شما بگوییم که شما همچنان در همان مرحله مقدماتی عکاسی باقی ماندید!

نکات‌های بسیاری زیادی درباره ساعات طلایی عکاسی وجود دارد که برای بررسی همه آنها، باید چند ساعت وقت خودتان را صرفش کنید. در این مقاله از سایت استودیو لنزو ، قصد داریم تا یکسری اطلاعاتی را درباره ساعت طلایی عکاسی با شما در میان بگذاریم.

گلدن تایم در عکاسی چیست؟

گلدن تایم عکاسی در دو زمان مختلف خلاصه می‌شود که اولی مربوط به ساعت‌های اول صبح (بعد از طلوع خورشید) و دومی مربوط به ساعت‌های آخر روز (قبل از غروب خورشید) می‌شود.

نور خورشید در این ساعت‌ها، در بهترین حالت‌های خودش قرار دارد که یعنی عکاس می‌تواند در این ساعت‎ها، بهترین بازخورد را از نورپردازی طبیعی داشته باشد. اگر عکاس مهارت‌های لازم در این زمینه را داشته باشد، می‌تواند با کمک ساعت طلایی عکاسی، بهترین عکس‌ها را از سوژه خودش بگیرد.

البته گلدن تایم عکاسی هم یک بحثی کاملا پیچیده است و واقعا نمی‌توان آن را در یک مقاله توضیح داد. برای همین، بهترین راهکار برای شما این است که هرچه سریع‌تر در یک کلاس آموزشی شرکت کنید تا تمامی نکات‌های لازم در مورد ساعت طلایی عکاسی را به دست بیاورید.

5 وضعیت روشنایی در ساعت طلایی عکاسی

روشنایی در ساعت طلایی عکاسی هم به 5 بخش مختلف تقسیم می‌شود که هر کدام از این بخش‎ها هم می‎تواند ویژگی‎های خاص خودش را برای عکاسی داشته باشد. برای همین، عکاس باید به خوبی با این موارد آشنا باشد تا بداند که مراحل نورپردازی عکاسی باید به چه شکلی انجام شود.

1. روشنایی از جلو

روشنایی از جلو

در وضعیت روشنایی از جلو و همانطور که از اسم آن هم مشخص است، نور به صورت مستقیم به سوژه تابیده می‌شود یا بهتر است اینطور بگوییم که سوژه، دقیقا رو به روی خورشید قرار دارد. از طرفی دیگر و به این دلیل که سوژه با خورشید رو به رو می‌شود، تصاویر شما نیز احساس‌های بسیار گرمی را به خودشان می‌گیرند.

از دیگر مزایا این وضعیت روشنایی می‌توان به این مورد اشاره کرد که سوژه در صورت رو به رو شدن با خورشید، اذیت نمی‌شود و همین موضوع باعث شده تا وضعیت نورپردازی بهتری را ایجاد کند.

جهت انجام خدمات عکاسی کلیک کنید.

2. روشنایی از عقب

دقیقا برخلاف روشنایی از جلو که سوژه دقیقا در رو به روی خورشید قرار دارد، در وضعیت روشنایی از عقب، خورشید دقیقا در پشت سوژه حضور دارد. در این وضعیت از گلدن تایم عکاسی، شما می‌تواند حالاتی نرم، گرم و همچنین تصاویر مه آلود را با کیفیت نورپردازی بالا ایجاد کنید.

همچنین تصاویری که در این ساعات طلایی گرفته می‌شود، حالات درخشان خاصی دارند.

 

3. روشنایی در حاشیه

نوع سوم از وضعیت روشنایی، مربوط به روشنایی در حاشیه می‌شود. در این حالت، خورشید به گونه‌ای قرار گرفته که وضعیت آن باعث ایجاد یک هاله‌ای نورانی در اطراف سوژه می‌شود. البته وقتی که این هاله در یک پس زمینه تاریک قرار دهید، حالتی شدیدتر را به خودش می‌گیرد.

برخی‌ها به اشتباه فکر می‌کنند که برای رسیدن به این وضعیت، باید حتما خورشید در پشت سوژه باشد. ولی این طرز تفکر اشتباست و فقط کافی است که مراحل عکسبرداری را از زاویه پایین‌تر انجام دهید.

 

4. شعله آفتاب

شعله آفتاب زمانی اتفاق می‌افتد که نور خورشید به لنز دوربین شما برخورد کند. البته باید با این موضوع آشنا باشید که انواع مختلفی از لنزها برای دوربین وجود دارند که در صورت برخورد نور به آنها، شعله آفتاب متفاوتی را ایجاد می‌کنند.

برای اینکه به شعله آفتاب برسید، فقط کافی است که لنز را به دور خودتان حرکت دهید. البته در ساعت‌های دیگری هم امکانش وجود دارد که به شعله آفتاب برسید. ولی گلدن تایم عکاسی می‌تواند بهترین موقعیت را برای شعله آفتاب به وجود بیاورد.

البته روش‌های مختلفی هم برای به دست آوردن شعله آفتاب وجود دارد. برای مثال، اگر شما لنز و دوربین خودتان را جا به جا کنید و از طرفی دیگر هم سوژه تا حدی، خورشید را بپوشاند، می‌توانید به شعله آفتاب دست پیدا کنید.

جهت سفارش از بهترین آتلیه عکاسی کلیک کنید.

5. شبح

شبح

آخرین وضعیت از ساعت طلایی عکاسی مربوط به وضعیت شبح می‌شود. ولی سوالی که ممکن است در اینجا به وجود بیاید این است که وضعیت شبح چه زمانی ایجاد می‌شود؟ زمانی که سوژه شما هیچ جزئیاتی نداشته باشد و یا اینکه کاملا سیاه باشد و از طرفی دیگر هم بر روی یک پس زمینه روشن واقع شده باشد، یک حالت شبح به وجود می‌آید.

برای به دست آوردن وضعیت شبح هم کار سختی ندارید. تنها کاری باید بکنید این است که ابتدا سوژه خودتان را به صورت مستقیم در رو به روی نور قرار دهید. سپس در زمان ادیت، فقط کنتراست آن را افزایش دهید تا به وضعیت شبح برسید.

 

رأی بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *