امروزه عکاسی از بلور یکی از چالش بر انگیزترین شاخه های عکاسی صنعتی به شمار می آید و به همین موجب افراد زیادی به منظور عکاسی صنعتی از بلور به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می باشند.

عکاسی از بلور و شیشه به دلیل درخشندگی و براق بودن این موارد نیازمند مهارت بسیار زیاد در نورپردازی و نمایان سازی ظرافت های ساخت می باشد که عکاسان در این شاخه از عکاسی صنعتی باید توجه ویژه ای به آن داشته باشند.

در این مقاله از استودیو لنزو قصد داریم به نکاتی اشاره کنیم که هنگام عکاسی صنعتی از بلور باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید و با رعایت این نکات شما می توانید عکس های بسیار عالی و استاندارد را ثبت کنید.

نکات مهم در عکاسی از بلور و شیشه

در هنگام عکاسی از اجسام شیشه ای، منعکس شدن نور می تواند در صورت رعایت نکردن موارد مشکلاتی را برای شما به دست آورد.

به همین دلیل عکاسی از شیشه و بلور یکی از سخت ترین و چالش برانگیزترین حیطه های هنر عکاسی است.

قطعا شما حداقل یک بار را سعی کرده اید که از ویترین یک مغازه، از پشت شیشه ماشین، از یک شی در موزه که پشت محفظه شیشه ای قرار دارد، یا از یک آکواریوم عکس بگیرید و با دیدن نتایج کمی دلسرد شده اید.

اما باید به این نکته اشاره کرد که عکاسی صنعتی از بلور تا حدود بسیار زیادی با رعایت نکات آسان می شود.

1-تمیز کردن شیشه و بلور قبل از عکاسی

اولین و مهمترین قدم در عکاسی صنعتی از شیشه و بلور، تمیز‌ کردن آن است. شما باید شیشه و یا بلور را قبل از عکاسی، به خوبی از هر آلودگی پاک کنید. چرا که کوچکترین گرد و خاک و یا ذرات غبار روی آن نیز در عکس دیده خواهد شد.

دستمال های نخی و شیشه پاک کن بهترین گزینه برای پاک کردن لکه ها و اثر انگشت از روی شیشه و بلور می باشند.

قطعا تمیز کردن شیشه و بلور می تواند تاثیر بسیار زیادی در کیفیت و استاندارد عکس نهایی شما داشته باشد.

2-قرار گرفتن در فاصله نزدیک

اگر سعی دارید از چیزی که پشت یک شیشه یا پنجره قرار دارد عکس بگیرید، سعی کنید دوربین را به شیشه بچسبانید. این کار باعث می‌شود که لنز دوربین از ثبات بیشتری برخوردار شود. همچنین، باعث می‌شود که سرعت شاتر دوربین پایین تر بیاید و نور بیشتری وارد دوربین شود.

اگر نمی توانید دوربین را نزدیک شیشه یا پنجره کنید بهتر است که دوربین را در محلی قرار دهید که سایه وجود داشته باشد.

دوربین را به نحوی قرار دهید که زاویه ای 90 درجه با شیشه یا پنجره ایجاد کند. اگر این زاویه به هم بخورد، خواهید دید که شکست نور اتفاق می‌افتد و عکس شما تیره می‌شود.

زمانی که دوربین را در نزدیکی پنجره یا شیشه قرار می‌دهید، به زاویه آن کاملا دقت کنید. دوربین باید کاملا عمود بر پنجره قرار گرفته باشد. در این صورت عکس شما بسیار واضح تر خواهد شد.

حتما بخوانید : آموزش عکاسی صنعتی با موبایل

3- ایجاد بک لایت با ساده ترین روش!

روش های گوناگونی برای ایجاد یک بک لایت وجود دارد که شما می توانید با استفاده از آن ها یک بک لایت برای تصویر خود ایجاد کنید.

به عنوان مثال می توان از تکه بزرگ پلاستیک یا حتی یک ورق بزرگ کاغذ سفید استفاده کنید و آن را با دو اسپید لایت، نورپردازی کنید.

در این حالت، سوژه عکاسی هم از سمت اسپید لایت‌ها نور دریافت می‌کند، و هم بازتاب نور پس زمینه را دریافت خواهد کرد.

کسانی که دارای سافت باکس نیز می باشند می توانند از آن ها به عنوان یک پس زمینه سفید استفاده کنند.

4-نورپردازی در عکاسی صنعتی از بلور و شیشه

در هنگام عکاسی از بلور و شیشه ممکن است که شکست نور اتفاق بیفتد و شما می توانید از روش های مختلف و ساده  برای کاهش شکست نور استفاده کنید.

در هنگام عکاسی از این موارد مانند شیشه و بلور نورپردازی یکی از عواملی است که می تواند تاثیر بسزایی در عکس ثبت شده نهایی شما داشته باشد.

نور طبیعی زرد یا زرد متمایل به نارنجی که صبح زود و یا به هنگام سحر می‌بینیم، مناسب ترین نور طبیعی برای عکاسی از شیشه و بلور است.

این نور بسیار لطیف و ملایم است و باعث می‌شود که شیشه و بلور به خوبی در عکس دیده شوند و در عین حال، درخشش بیش از حد نداشته باشند. اگر امکان استفاده از نور طبیعی را ندارید، سعی کنید از نور مصنوعی ضعیف و ملایم زرد رنگی استفاده کنید.

5-کاهش تعداد رنگ ها در عکس

اگر قصد دارید از یک جسم شیشه ای عکس برداری کنید باید در این سعی باشید که از حداقل ترین رنگ های ممکن استفاده کنید.

به محض این که شما رنگ های دوم و سوم را وارد عکس کنید، شکست نور با شدت بسیار زیادی اتفاق می افتد و عکس را از حالت استاندارد خارج می کند.

این موضوع باعث خواهد شد که توجه بیننده عکس شما از سوژه عکاسی پرت شود. بنابراین سعی کنید از تعداد رنگ‌های کمتری در عکس خود استفاده کنید.

رأی بدهید