طبق آمار 90 درصد اطلاعاتی که فرکانس های مغز دریافت می کند، بصری است و این مسئله همان واقعیتی است که اهمیت عکاسی صنعتی با موبایل را نشان می دهد.

اگر شما یک وب سایت یا یک صفحه اینستاگرامی دارید و محصولاتی مانند لباس، کفش، طلا و جواهرات و … را به فروش می رسانید باید در عکاسی صنعتی با موبایل ماهر شوید و اطلاعات بیشتری در این رابطه در اختیار داشته باشید.

و اگر هم وقت انجام گرفتن عکس صنعتی را نداشته میتوانید عکاسی صنعتی خود را به لنزو بسپارید.

اگر قصد دارید عکاسی صنعتی با موبایل را امتحان کنید و اطلاعات بیشتری در این رابطه کسب کنید، تنها کافی است که تا انتهای این مقاله ما را همراهی فرمایید.

آموزش عکاسی صنعتی با موبایل در منزل

در آموزش عکاسی صنعتی با موبایل دستورالعمل ها و مواردی وجود دارد که شما می توانید با توجه به این موارد، از محصولات خود بهترین عکس ها را ثبت کنید.

فقط کافیست که گام به گام با این دستورالعمل پیش بروید.

 • تنظیم پس زمینه یا همان بک گراند
 • تنظیم مکان محصول
 • آموزش نورپردازی عکاسی صنعتی
 • تنظیم سه پایه
 • انتخاب دوربین و لنز مناسب برای عکاسی صنعتی
 • روتوش عکس‌های صنعتی

1-تنظیم پس زمینه یا بک گراند 

یکی از مهم ترین نکات در عکاسی صنعتی با موبایل در منزل، استفاده از پس زمینه یا بک گراند سفید یا روشن است.

دلیل استفاده از بک گراند یا پس زمینه سفید یا روشن، این است که هنگام روتوش عکس کار آسان تری را داشته باشید و بتوانید به راحتی روتوش عکس را انجام دهید.

انتخاب یک بک گراند سفید و روشن در زمان ویرایش عکس شما بسیار تاثیرگذار می باشد و شما می توانید با انتخاب یک پس زمینه سفید رنگ زمان ویرایش عکس را کاهش دهید.

شما با روش زیر می توانید یک بک گراند یا پس زمینه عکس مناسب را با هزینه کم تهیه کنید.

 • استفاده از یک میز و صندلی

شما می توانید در خانه با استفاده از یک میز یا صندلی و یک رول کاغذ یا مقوای سفید، یک پس زمینه مناسب برای عکس خود بسازید.

ساده‌ترین راه تکیه دادن صندلی به دیوار و قرار دادن کاغذ بین پشتی صندلی و دیوار است به شکلی که کاغذ به طور طبیعی روی آن رها شود. در این حالت کاغذ خیلی نرم از حالت عمودی به حالت افقی پهن می‌شود، بدون اینکه در پس زمینه حتی یک خط دیده شود. البته شما می‌توانید مانند تصویر زیر، کاغذ را به قسمت بالای صندلی گیره بزنید.

2-تنظیم محل قرارگیری محصول

محل قرارگیری محصول دارای اهمیت بالایی در عکاسی صنعتی با موبایل می باشد و محصول باید در مقابل پس زمینه و در یک سطح صاف و محکم تنظیم شود.

با توجه به عکاسی صنعتی که در پاراگراف های متنوعی مانند تکی یا گروهی انجام می شود، شما باید محصول را به گونه ای تنظیم کنید که تمام ویژگی های آن به خوبی در عکس مشخص باشد.

3-نورپردازی عکاسی صنعتی

نورپردازی در عکاسی صنعتی با موبایل می تواند تاثیرات بسیار زیادی در نتیجه نهایی عکس شما داشته باشد. تنظیم نور می تواند یک پروسه طاقت فرسا و زمان بر باشد، اما اگر این کار به درستی انجام شود نتایج زیبایی را می تواند در بر داشته باشد و نیاز به ویرایش عکس در آخرین مرحله را می کاهد.

برای نورپردازی شما 2 گزینه دارید که می توانید با استفاده از یکی از آن ها نورپردازی عکاسی صنعتی با موبایل را انجام دهید.

1-نور طبیعی

2-نورپردازی استودیویی

نور طبیعی (Natural Light)

اگر برای عکاسی صنعتی با موبایل دارای بودجه محدودی می باشید و توان خرید لوازمات و تجهیزات نورپردازی را ندارید و بک گراند نیز بر روی صندلی نصب شده است، بهترین نورپردازی برای شما به صورت طبیعی می باشد.

کار با نور طبیعی بسیار آسان تر از نورپردازی استودیویی می باشد و در زمان نیز صرفه جویی می شود.

همچنین برای عکاسی صنعتی با موبایل در منزل، بهترین و مناسب ترین گزینه، نورپردازی طبیعی می باشد.

شما می توانید با قرار دادن میز در کنار پنجره ای بزرگ، میزان نور مناسب را تامین کنید و شروع به کار کنید.

اگر شدت نورپردازی طبیعی زیادی باشد، می توانید از کاغذ سفید برای تنظیم نور طبیعی استفاده کنید.

همچنین اگر سایه‌ها خیلی شدید بودند، در هر دو طرف جسم از تخته‌ یا مقواهای سفیدِ مات استفاده کنید (مثل تصویر زیر). این کار به بازتاب نور و نرم شدن سایه‌ها کمک می‌کند.

نورپردازی استودیویی (Studio Lights)

در عکاسی صنعتی برای ایجاد نور استودیو و تنظیم سایه‌ها به حداقل دو تنظیم کننده نور یا همان سافت باکس (Softbox) نیاز دارید. سافت باکس نوعی وسیله نوردهی در عکاسی و فیلمبرداری است که نور ملایمی را ایجاد می‌کند. اگر سافت باکس ندارید، می‌توانید از دو چراغ مطالعه گیره‌دار (Clip-On Light Clamps) با لامپ‌های قوی استفاد کنید.

در نورپردازی استودیویی یک نور به عنوان نور اصلی عمل می کند و نور دیگر به عنوان نور پس زمینه کارایی دارد.

البته نکته مهم در نورپردازی استودیویی این است که شما برای ایجاد سایه های نرم بهتر است که کاغذ یا پارچه سفیدی بر روی نور چراغ ها قرار دهید.

چراغ اصلی شما باید در قسمت جلوی محصول و کمی با زاویه در کنار آن قرار گیرد. در حالی که نور پس زمینه باید در سمت مقابل چراغ اصلی، پشت یا بالاتر از آن قرار گیرد.

و در نهایت میتوانید از استودیو عکاسی لنزو جهت گرفتن عکس های خود استفاده کرده و از بابت نورپردازی خیالتان راحت باشد.

4-تنظیم سه پایه

سه پایه (Tripod) به ثبات و راحت فوکوس کردن هنگام عکاسی کمک بسیار شایانی می کند. شما با استفاده از سه پایه به راحتی می توانید مانع از  تار شدن عکس های ثبت شده شوید.

زیرا  وقتی می‌خواهید کل محصول خود را در فوکوس قرار دهید دستتان بدون حرکت خواهد ماند.

اما سوال مهم این است که اگر فردی دارای سه پایه نمی باشد و قصد دارد با هزینه های کمتر این کار را انجام دهد، چه روشی را می تواند امتحان کند؟

در جواب باید گفت که اگر سه پایه ندارید می توانید برای ثابت نگه داشتن دوربین خود از چند کتاب یا چهارپایه استفاده کنید.

اما اگر قصد دارید عکاسی صنعتی با موبایل را به صورت مداوم انجام دهید، خرید سه پایه برای شما یک امر ضروری می باشد.

5-تنظیمات دوربین در عکاسی صنعتی با موبایل

شما برای عکاسی صنعتی می توانید از موبایل هایی که دارای دوربین های مناسبی می باشند استفاده کنید مانند موبایل های اپل یا سامسونگ.

امروزه فناوری های دوربین موبایل ها مسیر طولانی را طی کرده است و همواره دچار پیشرفت بوده است و شما می توانید با استفاده از این موبایل ها عکس های خوبی را ثبت کنید.

6-ادیت عکس ها در  عکاسی صنعتی

روتوش تصاویر پس از عکسبرداری صنعتی برای دستیابی به یک ظاهر صحیح، ضروری است و شامل مواردی مانند حذف پس زمینه، اصلاح رنگ، حذف مانکن و افزودن سایه برای داشتن ظاهری طبیعی‌تر می‌شود. به یاد داشته باشید که محصول خود را چه با دوربین دیجیتال و چه گوشی هوشمند عکاسی کنید، ویرایش می‌تواند نتیجه را از سطح متوسط به سطح حرفه‌ای برساند. خصوصا اگر کار خود تازه شورع کرده‌اید، تنظیم نور و پس زمینه‌ی درست کمی آزمون و خطا می‌خواهد. در نتیجه آموزش ادیت عکاسی صنعتی می‌تواند به شما در از بین بردن بسیاری از نقص‌ها کمک کند.

اما اگر بخواهید بدانید که بهترین نرم افزارها برای ادیت و ویرایش عکس کدامند باید به موارد زیر اشاره کرد.

 • – ادوبی لایت ‎روم بهترین نرم افزار ویرایش عکس
 • Photoshop –  نرم افزار بسیار قوی برای ویرایش
 • Pixlr – رایگان است و عملکردهای زیادی از فتوشاپ دارد.
 • Fotor – برنامه تلفن های هوشمند رایگان و با کاربرد آسان.
 • Snapseed – برنامه موبایل قدرتمند و با ویژگی‌های کامل که رایگان است.
 • Canva – ویرایشگر آنلاین رایگان کاربر پسند و مناسب برای موضوعات بازاریابی.
رأی بدهید