در مورد عکاسی فضای باز بیشتر بدانید

هنر عکاسی که یکی از شاخه های هنرهای تجسمی می باشد، ریشه در زیبایی شناسی دارد. عکاسی فضای باز یکی از زیر شاخه های هنر عکاسی می باشد و دارای ریزه کاری های بسیار زیادی است که برای داشتن یک عکس حرفه ای باید آن ها را رعایت کرد.

توضیحات کلی

چند نکته برای عکاسی فضای باز

هنر عکاسی که یکی از شاخه های هنرهای تجسمی می باشد، ریشه در زیبایی شناسی دارد. عکاسی فضای باز یکی از زیر شاخه های هنر عکاسی می باشد و دارای ریزه کاری های بسیار زیادی است که برای داشتن یک عکس حرفه ای باید آن ها را رعایت کرد.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با این قواعد آشنا کنیم، آشنایی با این شاخه از عکاسی می تواند شما را با ابعاد بسیار جذاب این رشته آشنا کند و شما را به چالش بکشد. شما در این شاخه از عکاسی این شانس را پیدا می کنید تا بتوانید تلفیقی از هنر انسان و هنر خداوند را به نمایش بگذارید.

 

عکاسی

عکاسی فضای باز

 

آشنایی اولیه با عکاسی فضای باز

برای آشنایی با هر شاخه ی عکاسی به ویژه عکاسی فضای باز شما باید ریز بینی و وسواس خاصی را به خرج دهید. این شاخه از عکاسی به شما می گوید که نباید از کنار چهره افراد و مناظر طبیعی به سادگی عبور کنید، بلکه باید این هنر چنان اشتیاقی را در شما ایجاد کرده باشد که بتوانید تصاویر کم نظیر و گاها بی نظیر از این مناظر تهیه کنید.

عکاسی پرتره در فضای باز به شکل اساسی با سایر عکس های پرتره که در آتلیه ها، جشن ها و مراسمات مختلف گرفته می شود متفاوت است. شما در این شاخه باید مهارت و تکنیک های خود را به رخ بکشید چون در این نوع عکاسی شما به دلیل محدودیت مکانی نمی توانید از وسایل زیادی برای عکاسی استفاده کنید.

این شاخه از عکاسی هیچ محدودیت سنی در انتخاب مدل ندارند و سوژه های شما از کودکان تا پدربزرگ ها و مادربزرگ ها می تواند متغییر باشد.

حتما بخوانید: عکاسی صنعتی

مواردی که در عکاسی فضای باز باید رعایت کنیم

  • برقراری ارتباط با سوژه:

شما به عنوان یک عکاس حرفه ای باید بتوانید ارتباط مناسبی بین سوژه و دوربین خود برقرار کنید. شما باید بتوانید به گونه ای با سوژه خود ارتباط برقرار کنید که بتوانید با ژست ها و زوایای مختلف از او عکس تهیه کنید. سعی کنید با سوژه خود در طول عکاسی صحبت کنید و احساسات آن ها را نیز دخیل کنید.

  • نور مناسب :

در عکاسی فضای باز باید بتوانید از نور بیشترین بهره را ببرید و عکس را از زوایای مختلف تهیه کنید. نور در عکاسی فضای باز به صورت طبیعی می باشد، بنابراین باید بتوانید در مواقعی از روز به عکاسی بپردازید که نور خورشید بیشترین درخشش را برای شما ایجاد کند.

این زمان می تواند صبح ها یا بعد از ظهر ها باشد که خورشید در پایین ترین حد خود می باشد. همچنین فصل پاییز و زمستان برای تهیه عکس فضای باز بسیار مناسب می باشد. این مورد را در نظر داشته باشید که نور نباید طوری باشد که مستقیم به صورت سوژه بتابد.

  • عدم یکنواختی :

در عکاسی فضای باز باید از زوایا مختلف عکس بگیرید. سعی کنید چندین عکس از سوژه تهیه کنید، که نور از پشت سر و از رو به رو به سوژه نتابد چون عکس را خراب می کند.

  • پس زمینه مناسب :

در این نوع عکاسی پس زمینه بسیار اهمیت دارد. از پس زمینه هایی استفاده کنید، که منظره های بی نظیر برایتان ایجاد می کند. در این نوع عکاسی معمولا زمینه را محو می کنند تا چهره فرد جلوه بیشتری پیدا کند.

  • نظم اشیا را به هم نزنید :

سعی کنید تمام جزئیات صحنه را حفظ کنید، تا صحنه جذاب تر و طبیعی تر به نظر برسد.

  • از ابزار های مناسب استفاده کنید :

در این نوع عکاسی از لنز و دوربین مناسب استفاده کنید. همچنین می توانید از رفلکتور و فلاش خروجی استفاده کنید، اما تا می توانید از خلاقیت و نور محیط استفاده کنید تا بتوانید بهترین عکس ها را بگیرید.

  • توجه به چشم ها :

اولین جایی که در یک عکس به نظر می رسد چشم ها است. وضوح چشم ها در این نوع عکاسی زیبایی خاصی به عکس شما می بخشد و بیننده می تواند ارتباط زیبایی با آن برقرار کند و به عمق حس سوژه پی ببرد.

 

عکاسی

عکاسی فضای باز

 

نورپردازی در فضای باز چگونه است؟

نورهای موجود در عکاسی فضای باز عبارت اند از:

  • نور اصلی :

به نور مورد نیاز برای عکاسی نور اصلی می گویند.

  • نور مکمل :

به نوری می گویند که سایه های باقی مانده را از بین می برد، البته باید توجه داشت که این نور به اندازه باشد تا خود باعث ایجاد سایه نشود.

  • نور تفکیک کننده :

به این نور، نور پس زمینه نیز می گویند که باعث می شود، سوژه از پس زمینه تفکیک شود. این مورد در عکاسی فضای باز از اهمیت ویژه ای برخورداز است.

 

در انتها از شما عزیزان بابت مطالعه این مطلب کمال تشکر را داریم و امیدواریم که این مطلب برایتان مفید واقع شود. همچنین با لنزو می توانید انواع عکس تولد، عروسی، کودک، پرسنلی، مدل آقا، مدل خانم و … تجربه کنید.